Wpisy użytkownika iks pe ♥ z dnia 28 maja 2012

Liczba wpisów: 1

szykistyl
 
pobrane (1).jpg
Moje miesięczne zajęcia w terenie dobiegają końca, a szkoda bo niesamowicie mi się to spodobało! Już nie mogę się doczekać ćwiczeń za rok :) Mam dla was nawet trochę zdjęć, bo Pani prosiła mnie abym przyniosła aparat.
Celem zajęć było stworzenie OPERATU POMIAROWEGO w tym również i wykreślenie mapy, ale zanim taka mapa powstanie trzeba wieeeele rzeczy zrobić.
pobrane.jpg

pobrane (2).jpg
► Pierwszą istotną rzeczą było rozplanowanie osnowy geodezyjnej(pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna), a następnie założenie jej. Miała ona tyle punktów ile było członków w zespole.
► Sporządzenie szkicu polowego osnowy- nie ma potrzeby rozwijania tego punktu. Po prostu zwykły szkic :)
► Zmierzenie odległości pomiędzy punktami osnowy(czyli od 1 punktu do 2, od 2 do 3, 3-4, 4-5 itd.). Wszystkie te pomiary robi się dwa razy(tam i z powrotem), zapisuje w dzienniku pomiaru odległości, następnie liczy się poprawkę na temperaturę i poprawione wyniki się uśrednia i mamy prawidłową odległość.
pobrane (3).jpg
► Następna rzecz do zrobienia to niwelacja reperów, czyli mówiąc prościej zrobienie pomiarów wysokości. Wyniki zapisujemy w specjalnym dzienniku, a pomiar robi się dwa razy (tam i z powrotem), następnie zaś trzeba liczyć różne rzeczy. Niwelacje robi się niwelatorem, który jest bardzo łatwy w obsłudze, a z łat niwelacyjnych(takie białe, z podziałką, kolega trzyma) robi się odczyt :)
pobrane (4).jpg

pobrane (5).jpg

pobrane (6).jpg

pobrane (7).jpg

pobrane (8).jpg

pobrane (9).jpg
wyszła dobra różnica! PIONA! :D
pobrane (10).jpg
► Każda osoba z grupy miała własny punkt osnowy i musiała narysować jego szkic oraz pomierzyć odległości do jakiś stałych punktów, które trzeba narysować na mapie(np. ławka, drzewa, słupy, krawężnik, studzienki, rogi budynków), następnie przerysować to samo na kalkę.
pobrane (11).jpg
(rysunek poniżej jest oczywiście nieskończony)
pobrane (12).jpg
► Kolejny szkic to taki w którym musieliśmy wykorzystać metodę domiarów prostokątnych (pl.wikipedia.org/(…)Metoda_domiar%C3%B3w_prostok%C4…).
*Wydaje się zawiłe i trudne to co napisałam? W praktyce takie nie jest!*
► To jeszcze nie koniec! Kolejny pomiar, do którego potrzebny był instrument zwany teodolitem. Służy on do pomiarów kątów poziomych i pionowych. My mierzyliśmy tylko kąty poziome. Akurat w szkole mamy teodolit elektroniczny co ułatwia odczytywanie odpowiedniej wartości kąta. Standardowo pomiar wykonuje się dwa razy(z lewego ramienia na prawe a następnie z prawego na lewy). Zanim zacznie się mierzyć trzeba scentrować i wypoziomować instrument. Wyniki zapisuje się w dzienniku pomiarów kątów i wylicza się później wszystko aby uzyskać ostateczną wartość :)
pobrane (13).jpg

pobrane (14).jpg

pobrane (15).jpg
► Później jedna osoba została wyznaczona do policzenia metody biegunowej, lecz wcześniej trzeba było określić azymut boku 1-2(pl.wikipedia.org/wiki/Azymut)
► Skończyliśmy na tym etapie, mapy jeszcze nie rysowaliśmy. Całość przebiegała w innej kolejności niż napisałam, ponieważ pierwsze zajęliśmy się pomiarami, a następnie pracami kameralnymi czyli liczeniem i rysowaniem.
► Jeśli mieliśmy jakieś problemy czy wątpliwości pomagali nam w tym odpowiedni nauczyciele, czy też nawet koledzy z wyższej klasy o tym samym profilu(szczególnie byli chętni, gdy potrzebowaliśmy ich w czasie lekcji :D)
pobrane (16).jpg

pobrane (17).jpg

pobrane (18).jpg
► Oczywiście nie zabrakło czasu na jedzienie:
pobrane (19).jpg

pobrane (20).jpg
odpoczynek:
pobrane (21).jpg
i głupawkę:
pobrane (22).jpg

pobrane (23).jpg

pobrane (24).jpg

pobrane (25).jpg

pobrane (26).jpg
*Dzięki tym zajęciom jeszcze bardziej polubiłam profil, który wybrałam i za nic w świecie nie żałuję wyboru technikum! To chyba moja jedna z najlepszych decyzji. Geodezja tak mi się spodobała i myślę, że po skończeniu szkoły będę ją kontynuowała.*
Zainteresował kogoś ten profil? :)
♥ iks pe
  • awatar Starlight: no ja już za stara jestem, chociaż mi się marzyła architektura ale na rysunku bym poległa
  • awatar iks pe ♥: @Starlight: ja też rozmyślałam nad architekturą, ale tak jak Ty poległabym na rysunku :<
  • awatar .♥Tonąca w marzeniach ♥.: ojeju ...jakie to skomplikowane :) ja też się cieszę że wybrałam technikum :)
Pokaż wszystkie (44) ›